معرفی مجموعه ها

مسجـد جامع صفـا که قدمتی بیش از ۷۰ سال دارد  در خیابان شهید آیت الله مدنـی روبـروی بیمـارستان امام حسین علیه‌‌السلام واقع گردیده است. طی سه دهه اخیر (و تا سال ۱۳۹۷) به امـام جمـاعت فقید مجموعه مرحوم جناب آقای حجت الاسلام‌ والمسلمـین سید ابوتـراب علـوی (ره) بودند. امام جماعت کنونی جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی هستند.

فعالیتهای فرهنگی این مسجـد در سال ۱۳۶۶ و با حضور ۴ نفر از جوانانی که تجربه‌های گرانقـدری از ۸ سـال دفـاع مقدس آموخته بودند آغاز گـردید و با عنایت خداوند منان، هم‌اکنون با حضور فعال خیل کثیری از جوانان به عنوان یکی از مراکز مهم جذب و تربیت ادامه دارد.

اهم فعالیتهای مسجد جامع صفا در برنامه‌های آموزشی ، فعالیتهای اردوئی ، فعالیتهای عمرانی و برنامه‌های ویژه مناسبتها می‌باشد.

***

اهداف و سیاستهای کلی مجموعه

فعالیتهای فرهنگی در مسجد جامع صفا با محوریت روحانیت معظم و در فضای معنوی و مقدس مسجد با هدف :

* رشد و بالندگی دینی جوانان.

* پایه ریزی زیربناهای فکری و فرهنگی جوانان مطابق با تعالیم قرآن و اهلبیت علیهم السلام.

* شکوفایی استعدادها و رشد علمی و تخصصی جوانان بر مبنای اصول ارزشی اسلام.

* تأسیس و گسترش مراکز آموزشی و فرهنگی.

انجام می پذیرد.

با توجه به اهداف مجموعه در مقاطع زمانی گذشته ، سیاستهای کلی مجموعه عبارت بودند از:

* از سال ۶۶ لغایت ۷۱ : مرحله پایه ریزی و رفع مشکلات اولیه جهت راه اندازی مجموعه و تبیین اصول و تعدیل آنها در برنامه ها.

* از سال ۷۱ لغایت ۷۵ : تربیت و پرورش مربیان متعهد و متخصص جهت توسعه فعالیتهای فرهنگی.

* از سال ۷۵ لغایت ۷۹ : تعلیم و تربیت مدیران کارآمد جهت راه‌اندازی واحدهای مختلف و بسترسازی جهت گسترش فعالیتهای فرهنگی در جامعه.

* از سال ۷۹ لغایت ۸۲ : اهتمام به جذب و تعلیم و تربیت نوجوانان.

* از سال ۸۲ تا کنون : راه اندازی و توسعه مجموعه های فرهنگی و توجه به تدوین دقیق فرهنگ دینی برای فعالیت در قالب حوزه و دانشگاه. همچنین گسترش فعالیتهای فرهنگی به مقطع کودکان و تأسیس واحد فرهنگی کریمه اهلبیت سلام الله علیها ویژه خواهران

فعالیتهای آموزشی

* آموزش علوم اسلامی

* آموزشهای ویژه تربیت مربی

* حوزه علمیه برادران

* حوزه علمیه خواهران

* دبیرستان و مرکز پیش‌دانشگاهی پسرانه اندیشه‌صفا

* مدرسه راهنمائی دخترانه معصومیه

* مهد کودک و پیش‌دبستانی حضرت رقیه سلام الله علیها

اصل امر تربیت نیرو هدف است ولی ما اعتقاد داریم زمان زیاد و کار زیادی می‌طلبد تا به نتیجه درست برسد. کار مقطعی ، نتیجه مقطعی دارد آن هم در این دوره که عموم نوجوانان باهوش و کنجکاو هستند و دسترسی آسانی به رسانه‌های بسیار متنوع دارند. اگر حرفهای درست را به موقع نشنوند و متوجه نشوند و با اصول و آداب اسلامی حقیقتا آشنا نشوند ، حرفهای نادرست را می‌شنوند و با اصول غیر اسلامی آشنا می‌گردند. البته و صد البته که خانواده نقش اصلی و پایه‌ای را دارد و شرط لازم است ولی کافی نیست. به خصوص زمانی که نوجوان به سن بلوغ می‌رسد به دلیل نیازهای روحی که استقلال شخصیت یکی از آنهاست ، نوجوان به دنبال فضای جدید و دوستان جدیدی است که اگر این نیاز از طرف خانواده با ظرافت و لطافت هدایت نشود ، ممکن است لطمات جبران ناپذیری به فرزندشان عارض گردد که در جامعه از هر دو طیف شاهد مثالهای فراوانی وجود دارد.

خلاصه کلام اینکه تربیت انسان برای ما بالاترین هدف است. در این سیر تربیتی – آموزشی تعدادی از دوستانی که بیشتر با مطالب انس می‌گیرند و استعداد و توانائی بیشتری دارند ، جهت مربیگری و تداوم امر تربیت نیرو فعالیت می‌کنند ولی عموم نیروها به عنوان یک فرد معتقد به مبانی اسلام و انقلاب و یک فرد مذهبی و ولایتی همچنانکه از برنامه‌های عمومی مجموعه بهره‌مند می‌گردند ، با حضور در عرصه‌های جامعه و زندگی روزمره و تشکیل خانواده به فکر تربیت فرزندانی مذهبی و انقلابی هستند